Majitelé zahrádek svůj pozemek obvykle nevyužívají pouze jako plochu pro pěstování plodin či okrasných rostlin, ale řada z nich si u domu zřídí i vlastní terasu.
Ta by se správně měla skládat z pevného podloží, vhodného nábytku a v neposlední řadě také ze střechy.
Ideál je pergola
Nějakou formu zastřešení je dobré na terase mít za všech okolností. V opačném případě můžeme být kdykoliv vystavení dešti i ostrým slunečním paprskům. Aby střecha fungovala podle předpokladů, měla by být vyrobena z kvalitních materiálů, což se vcelku pochopitelně může prodražit.
Proto existuje celá řada až příliš spořivých kutilů, kteří pro účely zastřešení terasy používají nepříliš vhodné prostředky. Úplným extrémem je například natažená nepromokavá plachta. Ta je sice levná a dokáže člověka ukrýt před dešťovými kapkami i sluncem, nicméně není příliš trvanlivá. Pro zničení takovéhoto amatérského zastřešení na terasu stačí jen trochu intenzivnější vítr.
Už jen z toho důvodu je lepší vsadit na klasiku ve formě pergoly. Ta sice může stát i samostatně, avšak většinou se pergoly připevňují k domům.

Kterou vybrat?
Samozřejmě se neprodává pouze jeden druh pergoly. Na českém trhu je možné si pořídit tento druh zastřešení v celé řadě variací. Rozdíly nejsou pouze v designu, respektive v rozměrech, ale také v použitém materiálu.
V současné době je oblíbený například hliník. O ten není nutné se jakkoliv starat. Je vysoce odolný takřka proti všemu a zároveň dobře vypadá, alespoň tedy v moderně laděných zahradách.
Kdo preferuje spíše rustikální styl, ten by měl dát raději přednost pergole ze dřeva. Přeci jen tato přírodní surovina se v naturálním prostředí vyjímá mnohem lépe než kov.
O dřevěnou pergolu je ovšem potřeba se trochu starat. Nejde o nic mimořádného. Stačí celou konstrukci dvakrát za sezónu kompletně natřít ochranným roztokem. Taková pergola pak bude sloužit dlouhá léta.
Kdo by si chtěl takovýto druh zastřešení objednat, může tak učinit na webu pergola-drevena.cz, kde je z čeho vybírat.