Sama o sobě dálniční známka nepředstavuje zrovna nic složitého. Víte však, co je status osvobozeného vozidla? Tušíte, proč musíte nakupovat jen na stránkách oficiálního prodejce? Jak zjistíte platnost známky? Máme pro vás odpovědi.
Osvobozená vozidla
V České republice existují tři kategorie vozidel, jejichž majitelé nemusí vlastnit dálniční známku.
- První z nich jsou ekologická vozidla, která produkují méně než 50 gramů oxidu uhličitého na 1 kilometr jízdy. Bavíme se hlavně o elektrických, hybridních či vodíkových autech.
- Známku nemusí řešit ani majitelé registrovaných veteránů.
- Pokud převážíte těžce nemocné/postižené pacienty, také nemusíte kupovat dálniční známku.
Pro všechny ostatní motoristy je samozřejmě dálniční známka naprostou nutností.
Jen oficiální prodejce
Nakupujte známky pouze na internetových stránkách oficiálního prodejce – eDalnice. Právě na tyto obchodníky odkazuje i samotné Ministerstvo dopravy České republiky.
Proč se vlastně nevyplatí nákup známky u soukromých podnikatelů? Neoficiální prodejci si totiž účtují nesmyslné marže, takže zbytečně přeplatíte několik stovek korun. A to jen z toho důvodu, abyste jim dotovali život.
A co víc, zmíněný poplatek je skrytý až do úplně posledního okamžiku. Při samotném objednávání známky se tito obchodníci tváří, jakože uznávají klasickou cenu. Tuto praktiku nedávno řešili i novináři z Novinky.cz.
Platnost známky
Raději si čas od času zkontrolujte, jestli vaše známka stále platí. Vyhnete se tak nepříjemnostem v podobě pokut (20 000 Kč za jízdu bez známky a 100 000 Kč za zneužití statusu osvobozeného vozidla). Neriskujte ani jeden den.
Stačí si rozkliknout webové stránky pod odkazem eDalnice platnost. Poté zadáte svou SPZ a stát registrace auta. Ihned zjistíte, do kdy platí vaše známka.