Závitník je nástroj určený pro vytváření vnitřních závitů do otvorů v různých materiálech, jako jsou plast, dřevo a nejčastěji kov. Umí vytvořit závit, do kterého se pak zašroubuje šroub nebo jiný spojovací prvek, a tím vznikne pevné spojení mezi dvěma díly.
Závitníky dělíme do různých skupin, v těchto skupinách pak najdete konkrétní typy závitníků v různých rozměrech. Máme tedy například závitníky maticové, jež jsou určené pro řezání závitů do tenkostěnných materiálů, jako jsou plechy. Ty jsou speciálně upravené tak, aby na materiál nepůsobil velký náraz a nedeformoval ho.
Závitníky strojní i ruční
Jednoduše bychom mohli celý sortiment závitníků rozdělit také na závitníky strojní a ruční. V menších dílnách, nebo pro případné opravy, postačí ruční varianta. Závitník se dá do závitníkové ráčny a klíče, závit se řeže ručně. Ve velkovýrobě se závitníky upevňují do vrtaček, CNC strojů či soustruhů, které umí závit vytvořit rychle a s vysokou přesností.
Závitníky nejen ve strojírenství
Asi vás už napadlo, že závitníky jsou nepostradatelným pomocníkem ve strojírenství při výrobě strojů a mechanických zařízení. Používají se ve výrobě čerpadel, ventilů, dílů do motorů apod. Využití mají ale třeba i v automobilovém průmyslu, vždyť závity najdete ve všech klíčových částech od motorů až po šasi. Běžně se využívají i v elektronice a elektrotechnice, závity slouží k upevňování komponent na základní desku nebo montáži krytů. Dále jsou závity nezbytné například při výrobě forem, používají se pro sestavení různých součástí forem.
Vyberte si vhodný závitník
Nejčastěji se setkáte se závitníky pro výrobu metrických závitů (ty jsou standardem v Evropě i dalších částech světa), Whitworthových závitů či trapézových závitů. Vždycky je nutné zvolit nejen správný typ, ale i velikost. Bohatý výběr najdete na Nastroje.cz.